LIEUTENANT/CAPTAIN Philip Horace Leyland Mellor.LIEUTENANT/MAJOR Francis Horace Mellor.

LIEUTENANT/CAPTAIN Philip Horace Leyland Mellor.
Born 1887. Lytham, Lancs.

Philip Horace Leyland Mellor and his brother Eric Leyland Mellor were the only children born to Horace and Edith Mellor, Horace was a cotton manufacturer and it would appear that the family were very comfortably provided for, both boys were Born and privately educated in Lytham, St Anne’s on Sea, Philip the elder brother then attended Pembroke College, University of Cambridge.
He was appointed a Temporary Lieutenant in the Leeds Pals on the 27th of September 1914, and Captain in June 1915.
He served with the Pals in Colsterdale Egypt and France.

On 1 June 1916 He was invalided to England due to septicaemia and inflammation of his left hand, this was caused by falling from his bicycle on to a pile of flints at the roadside when going to the trenches.
He served for the rest of the war as the Pals Physical and Bayonet training officer.

Eric Leyland Mellor served as a Private with the Nott’s and Derby Regiment throughout the 1st World War.

Francis Horace Mellor was born on 28 January 1897, he was the half brother to Philip and Eric, and the only child born to Horace a widower and his new wife Jane, He was appointed a 2nd Lieutenant in the 7th (Isle of Man) Volunteer Battalion, The King’s (Liverpool Regiment) in April 1915. At the time the family were living in the Isle of Man, He was Appointed a 2nd Lieutenant in the 15th (Service) Battalion (1st Leeds) West Yorkshire Regiment in July 1915. Francis Mellor entered the France/Flanders theatre of war on 25 July 1916. As a Temporary Lieutenant he was appointed a probationer to the Indian Army, with seniority of 9 April 1917. Promoted to Captain in the Indian Army in April 1920. He retired from the Indian Army on 27 October 1922 and was placed in the R.A.R.O. with seniority of 17 February 1920. On 18 August 1939 Captain Mellor was granted the local rank of Major whilst specially employed, He served throughout the 2nd World War at this rank, Then having attained the age limit, he relinquished his commission on 28 January 1947 and was granted the honouree rank of Major. For his service in the 1st World War he was awarded the Moroccan Order of Ouissam Alaouite Cherifien 4th Class Breast Badge.

Website Feedback

You can leave a message using the contact form below.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.